Hlasování

Hlasujte pro účastníky

Kateřina Maxová (* 1974)

předsedkyně DMO POBYTY, z. s., Mladá Boleslav

Kateřina Maxová se narodila s dětskou mozkovou obrnou. Od svých 18 let jezdila na pobyty pro tělesně postižené a postupně se začala podílet na jejich organizaci. V roce 2010 založila vlastní organizaci DMO POBYTY, která pořádá pobyty pro dospělé lidi s dětskou mozkovou obrnou. Zároveň se snaží bojovat proti předsudkům vůči handicapovaným.

I když zdravotní postižení výrazně omezilo její schopnost samostatné chůze a artikulaci řeči, nevzalo jí chuť do života a energii, se kterou se pere s nepříznivým osudem. Brzy jí zemřeli oba rodiče, ale podařilo se, že žije s podporou rodiny, asistentů a přátel v samostatném bytě v Mladé Boleslavi.

Ačkoliv se Katka opakovaně setkává s předsudky, kdy je mylně řazena mezi lidi s mentálním postižením, opak je pravdou.  Činnost organizace, publikace Nejsme z jiné planety i stejnojmenné osvětové besedy jsou toho důkazem. Katka Maxová je rozhodně osobnost nejen mladoboleslavského regionu.

Vojtěch Jan Kotek (* 1991)

básník a kreslíř, Benátky nad Jizerou

Vojtěch Jan Kotek (uměleckým jménem Woÿta) je básník a kreslíř s Aspergerovým syndromem. Narodil se v roce 1991 v Mladé Boleslavi a žije v Benátkách nad Jizerou. Vystudoval knihkupectví, protože má nezměrnou lásku ke knihám a navzdory všemožnému pokroku v oblasti výpočetní techniky věří, že tak, jak je známe, mají před sebou ještě velice slibnou budoucnost. Píše básně, které prezentuje nejen na autorských čteních. V roce 2022 vyšla jeho (zatím) první sbírka i knižně. Na YouTube má cyklus videí Literární koutek. Prezentuje tam svoji tvorbu, ale občas si zve do vysílání i jiné literáty. Kreslení se podle svých slov věnuje jen okrajově, přesto před několika lety vystavoval ve sboru Českých bratří v Mladé Boleslavi v rámci salónu mladoboleslavských výtvarníků. Za obdivuhodné lze označit i to, že pracoval jako dobrovolník se seniory v Domově U Anežky v Benátkách nad Jizerou.

Jan Vaněk (* 1979)

atlet, Ostroměř

Jan Vaněk utrpěl v roce 1997 při nešťastném skoku do vody vážný úraz páteře. Od té doby je upoután na invalidní vozík.

Pro osmnáctiletého mladíka bylo samozřejmě velmi těžké se s trvalými následky úrazu vyrovnat. Podařilo se mu však najít naplnění ve sportu. Tímto směrem soustředil svou energii velmi silně, což je patrné z toho, jakých úspěchů dosáhl.

Od roku 2006 se věnuje atletice ve sportovním klubu Atletika Bez Bariér Pardubice (hod kuželkou). Jeho největší úspěchy jsou:

  • Paralympiáda Peking 2008 (3. místo)
  • Paralympiáda Londýn 2012 (4. místo)
  • Paralympiáda Rio de Janeiro 2016

Dále se mimo jiné účastnil MS v různých evropských zemích (Francie – 3. místo, Polsko, Itálie…). V roce 2014 se stal mistrem republiky v hodu kuželkou (ČR). Sportem se Jan Vaněk udržuje v dobré kondici. Díky tomu se mu daří být i přes postižení kvadruplegika obdivuhodně soběstačný.

Nyní se věnuje sportu už jen po ČR, protože věnuje svůj čas také rodině. Radost mu dělá dvouletý syn, ke kterému právě v době nominace přibude mladší sourozenec.

Miroslav Frydrych (1927–2013)

klempíř, v mládí divadelní ochotník, později i přes ztrátu soběstačnosti aktivní senior, Mnichovo Hradiště

V Mnichově Hradišti byl známý pod přezdívkou Vulgo. Byl všestranně nadaný (zejména herecky a rukodělně) a toto nadání aktivně projevoval i ve stáří přes ztrátu soběstačnosti. V letech 2009 až 2012 patřil mezi nejaktivnější a mediálně nejvýraznější klienty Spokojeného domova. Zúčastňoval se všech jeho akcí, svou tvorbou výrobků z kovu a z plastových lahví pravidelně přispíval do soutěžní výstavy Šikovné ruce našich seniorů v Lysé nad Labem, reprezentoval Spokojený domov v reportáži České televize v pořadu Barvy života… V roce 2011 s ním Spokojený domov natočil krátké pásmo scének na základě textů, které si pamatoval z mládí, kdy hrál na vojně coby ochotník divadlo. Nejednoho z lidí okolo sebe určitě i inspiroval svým neutuchajícím elánem, nadšením a zájmem o vše okolo sebe.

Čeněk Pekař (* 1962)

básník, spisovatel, IT technik, Mladá Boleslav

Prvorozený syn dvou lékařů žil a bydlel v letech 1965–2018  v Mnichově Hradišti, a i když nyní bydlí v Mladé Boleslavi, považuje se stále za „Hradišťáka“.

Dlouhodobě trpí vážnými zdravotními problémy, především Parkinsonovou chorobou. Celý profesní život se živil a bavil oborem IT a po odchodu do invalidního důchodu v roce 2019 se IT stále baví; programováním pěti vlastních webů. Přesto vyhrává jeho druhá láska, a tou je autorské psaní – poezie i próza. Od roku 2017 dosud mu bylo vydáno 12 knih.

Jeho nejnovějším počinem je experimentální román Horizont událostí, který vyšel na jaře 2024 jako druhý díl z plánované minimálně trilogie Amnézie.

Oblíbenou osobní mantrou je jeho vlastní rčení: „Uvidíš to, až tomu uvěříš!“ Skrze genealogickou větev svého dědy je v příbuzenském vztahu s Josefem Pekařem, známou osobností naší historie.

Daniel Ženíšek (1975–2014)

básník, organizátor pobytů pro handicapované, Mnichovo Hradiště

Dan se narodil s dětskou mozkovou obrnou a byl na vozíku. Přesto se snažil všemožně začleňovat do společenského života – podílel se na organizování pobytů pro handicapované, angažoval se v komunální politice, upozorňoval na nedostatky v bezbariérovosti veřejných míst… Měl i určitý umělecký talent – zkoušel hrát v kapele, daleko více se však proslavily jeho verše, které v 90. letech vycházely v mnichovohradišťském zpravodaji Echo a v roce 2000 spatřily světlo světa dokonce v knižní podobě, ve sbírce Dívka z obrázku. Projevily se snad v Danovi geny jeho předka, známého mnichovohradišťského malíře, fotografa, ale také básníka a literáta Bedřicha Ženíška (1872–1930)?

Jakub Kazda (* 1992)

zpěvák, Jičín

Ač ho omezuje zrakové i pohybové postižení, dokáže dělat radost lidem okolo sebe svým zpěvem. Je absolventem Konzervatoře Jana Deyla v Praze, oboru zpěv. Založil kapelu Jakub Kazda a přátelé a vystupuje v širokém regionu. Zvládne široký repertoár písní. Od Jiřího Suchého přes Karla Zicha, Petra Hapku, Jaroslava Uhlíře až třeba po Franka Sinatru či Leonarda Cohena.

Radek Zejbrdlich (* 1975)

truhlář, Kněžmost

Radek Zejbrdlich pracoval se svým tatínkem na výrobě dřevěných hraček a dekorací, účastnil se výstav. V brzké dospělosti bohužel prošel nelehkou životní situací, vinou které skončil nejdříve v pracovní neschopnosti, posléze v invalidním důchodu. Je velmi šikovný truhlář. Nyní dochází do Fokusu Mladá Boleslav, kde v současnosti vede 1× týdně tvořivý program Dřevotvorba, který má veliký úspěch. V letošním roce kvůli velkému zájmu plánuje Fokus tuto aktivitu, která Radka vrací zpátky do běžného života, zařadit 2× týdně. Vyrábí s dalšími klienty truhlíky, krmítka, budky pro ptáky a různé dekorace.